Elections Took Place For Contested Branch

Officers and Office Steward Positions

      At the October 4, 2017 Branch membership meeting, nominations for Branch officers, stewards, and convention delegates took place for a new three-year term of office from 2018 through 2020. During November 2017 our members will have the opportunity to vote for contested officer and steward positions.

 

       The following were elected to the executive board by acclamation at the October membership meeting and are automatically branch delegates by virtue of the position; President Mark Judd, Executive Vice President Walt McGregory, Vice President Joe Golonka, Recording Secretary Jackie McGregory, Financial Secretary Cathy Tondreau,Sergeant at Arms Scott Watts, Health Benefits Rep Jim Powell and Retirees Officer Leonard Zawisa.

 

      Contested Executive Board Positions are as follows and are listed in order, as nominated on October 4, 2017.

 

 

Trustees (Three to be Elected):

                          Patty Linna

                          Tim Bailey

                          Gloria Warthen

                          Felicia Bryant (Davis)

 

 

Contested Office Steward Positions are as follows and are listed in order, as nominated on October 4, 2017

 

Bellville (One to be Elected):

                         Bryon Hendricks

                         Greg Bodziak

 

Plymouth (Two to be Elected):

                         Diego Forshaw

                         Dan Marek

                         Tamara Bosman

 

Canton (Two to be Elected):

                         Lori Boljesic

                         Tyler Haverstick

                         Ramon Robinson

 

Additionally, the following office stewards were elected by acclamation:

 

Dearborn Main............ Darryl Clay

.....................................Symone Coleman

Dearborn Annex..........Jackie McGregory

.....................................Melvin MacDonald

Dearborn Heights........ Denice Viola

Flat Rock..................... Lillian Bogosian

Grosse Ile.................... Chris Biegalski

Inkster...........................Phil Ashford

Lincoln Park................ Scott Watts

Monroe........................ Eric Venzke

Northville.................... Valerie Watkins

Rockwood...................Gloria Warthen

Taylor.......................... Michele Szafran

....................................Keith Benedict

Trenton....................... Tracy Mitchell

Westland..................... Cynthia Harris

....................................Walter McGregory

....................................Felicia Bryant (Davis)

Ypsilanti...................... Stevi Hall

....................................Paul Bordine

 

Wayne County, MI

Western

AFL - CIO

Branch 2184

2017 Elections for Officers and Stewards